Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Biebrzański Park Narodowy

Czcionka:
Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy utworzony został w 1993 roku, w celu ochrony najrozleglejszych w Polsce torfowisk, położonych wzdłuż rzeki Biebrzy. Jest największym parkiem w kraju, jego powierzchnia wynosi 59223 km2, a rozpiętość granic rozciąga się na prawie 100 km.  Obszar ten to najrozleglejsze tereny bagienne w Środkowej Europie, trudne dla egzystencji człowieka, co powoduje, ze jego jedynymi mieszkańcami są dzikie zwierzęta.

            BPN stanowi jedną z najbogatszych w gatunki ostoję ptaków.  Występuje tu blisko 270 gatunków, z czego około 180 zakłada swoje gniazda właśnie tu, nad Biebrzą. Wśród ornitologicznych perełek spotkać można takie gatunki jak: wodniczka, rybitwa białoskrzydła, orlik grubodzioby, błotniak łąkowy i zbożowy, dubelt, batalion czy kulik wielki. Przy takiej obfitości awifauny, wcale nie gorzej mają się zwierzęta. Nad Biebrzą bytuje 48 gatunków ssaków. Ich największym przedstawicielem jest łoś, który zaszywając się na Czerwonym Bagnie, przetrwał wojenne zawieruchy. Obecnie w BPN żyje ok. 700 łosi, co stanowi 10% populacji krajowej.

Krajobraz doliny Biebrzy charakteryzuje się wysokim stopniem naturalności. Stwierdzono występowanie aż 70 zespołów roślinnych, 1000 gatunków roślin naczyniowych i 20 gatunków storczyków. Na terenie parku występuje 45 gatunków roślin zagrożonych wyginięciem (np. kosaciec bezlistny, obuwik pospolity, fiołek torfowy, wełnianeczka alpejska i wierzba lapońska).

Biebrzański Park Narodowy ma rekomendacje do uznania za Obiekt Dziedzictwa Światowego wydane przez Komisję Parków Narodowych i Obszarów Chronionych IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Zasobów Naturalnych) oraz Federację Parków Narodowych i Parków Natury Europy.

Dla turystów chcących poznać piękno dziewiczej przyrody BPN przygotował ponad 800 km szlaków turystycznych - pieszych, rowerowych i kajakowych. Po szlakach można poruszać się bez przewodnika w grupie nie przekraczającej 7 osób, oczywiście po wcześniejszym wykupieniu kart wstępu. W przypadku większej grupy zorganizowanej, konieczne jest korzystanie z usług kompetentnego przewodnika po BPN.

Oferta edukacyjna BPN, to działanie skierowane głównie do młodzieży szkolnej mieszkającej w najbliższym otoczeniu, które jako priorytet wyznaczyło sobie podniesienie poziomu wiedzy i poznania przyrody  oraz zyskanie poparcia dla działań parku wśród lokalnych społeczności. W tym celu funkcjonuje odpowiednio przygotowany ośrodek- Centrum Edukacji i Zarządzania im. Prof. Adama Pałczyńskiego w Osowcu- Twierdzy. Warto skorzystać z oferty. Zajęcia odbywają się w atrakcyjnej formie pod fachową opieką wyspecjalizowanej kadry. 

Pogoda

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny