Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Projekty

Czcionka:

Zrealizowane projekty:

ROK 2022

Biebrza wczoraj i dziś

Łączna wartość projektu: 45 389,25 zł

Kwota dofinansowania: 42 989,25 zł

Dofinansowano ze środków MKiDN:

 

W ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022 ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostały odtworzone i uszyte regionalne stroje ludowe z okolic Goniądza dla dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca Biebrza działającego w Gminnym Ośrodku Kultury w Goniądzu. 

Uszyto:

16 kompletów strojów codziennych dla dziewczynek w wieku 6-10 lat, na który składa się: koszula długa spodnia – noszona pod spód ubrania, prosta z rozcięciem z przodu, krótkim rękawem i stójką wykończoną koronką; spódnica w kratkę z pięciu brytów (klinów), u dołu wykończona falbanką i ozdobiona czarną lamówką; kaftan biały z kołnierzem obszytym koronką, rozpinany z przodu, na piersi po obu stronach ozdobiony koronkami; na głowę chustka z nadrukiem oraz fartuch biały ze wstawkami z koronki.

16 spódnic odświętnych jednolitych uszytych z sześciu brytów (klinów), z przodu dwie zakładki, na dole dwie lamówki aksamitne z pominięciem klina przedniego. Spódnice te są w trzech kolorach: 6 szt. żółty, 5 szt. czerwony, 5 szt. zielony.

16 kompletów strojów odświętnych dla dziewczynek w wieku 11+ lat, które składają się z koszuli spodniej, spódnicy jednolitej, kaftana białego z koronką, takich jak dla grupy młodszej. Spódnice jednolite są w kolorach: 6 szt. chabrowy, 5 szt. czerwony, 5 szt. zielony.

Do wszystkich kompletów zakupiono czółenka dziewczęce (spotykanki) w ilości 36 par,16 par dla dziewczynek w wieku 6-11 lat i 16 par dla dziewczynek w wieku 11+ lat oraz 4 pary zapasowe.

16 kompletów strojów chłopięcych, gdzie każdy składa się z prostych czarnych spodni, białej koszuli z kołnierzem i lekko bufiastym rękawem, tradycyjnej polskiej czapki maciejówki i skórzanych butów z cholewką. 

Zakupiono akcesoria garderobiane: 90 wieszaków ubraniowych, 50 wieszaków do spódnic, 52 pudełka na buty, 50 pokrowców na ubrania. 

W ramach zadania zakupiono 10 koszul podlaskich z haftem krzyżykowym w celu uzupełnienia podlaskich strojów ludowych. 

 

ROK 2020

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Doposażenie Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu

Informujemy, iż w ramach konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie: Infrastruktura Domów Kultury, Gminny Ośrodek Kultury w Goniądzu otrzymał dofinansowanie na doposażenie naszego Ośrodka. Na mocy Umowy nr 08157/20/FPK/NCK z dnia 20.07.2020 r. środki finansowe otrzymane z Funduszu Promocji Kultury przeznaczone zostaną pod zakup wyposażenia służącemu prowadzeniu edukacji kulturalnej w Gminnym Ośrodku Kultury.

Z pozyskanych środków zakupione zostaną:

- wyposażenie sali widowiskowej w nową profesjonalną wykładzinę sceniczną, sprzęt nagłośnieniowo- oświetleniowy (mikser dźwięku, kolumny głośnikowe, mikrofony wokalne, zestaw mikrofonów do perkusji, sprzęt komputerowy oraz system oświetleniowy);

- wyposażenie pracowni kroju i szycia w maszyny do szycia oraz pracowni plastycznej w nowe szafy do przechowywania materiałów plastycznych krawieckich;

- wyposażenie części biurowej w zestaw mebli biurowych i nowy sprzęt komputerowy.

Wartość projektu to 50 000,00 złotych. Zakupione wyposażenie pozwoli na wzbogacenie oferty programowej Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu, poprawi komfort prowadzenia zajęć instruktorom, umożliwi atrakcyjny dostęp do edukacji kulturalnej dzieciom i młodzieży.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

W ramach realizacji projektu pn. „Doposażenie Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu” zakupione zostało następujące wyposażenie i urządzenia:

Profesjonalna wykładzina taneczna typu Consor na powierzchnię sceny w sali widowiskowej

 

 

Dwa zestawy mikrofonów bezprzewodowych serii SM 58.

Zestaw składa się z 2 sztuk mikrofonów bezprzewodowych oraz dwóch nadajników i dwóch odbiorników radiowych.

 

Trzy mikrofony wokalne dynamiczne z włącznikiem z serii SM58 SE

Głośnik pasywny (basowy) Subwoofer 18 – szt. 2


System oświetleniowy, składający się z 4 głów ruchomych LEDpu BeamZ 60W

Mikser dźwięku

Notebook z oprogramowaniem biurowym Microsoft Office 2019 dla Użytkowników Domowych i Małych Firm


Zestaw komputerowy z oprogramowaniem biurowym Microsoft Office 2019 dla Użytkowników Domowych i Małych Firm


Zestaw mikrofonów do perkusji typu Sennheiser e-600. Zestaw składa się z 6 mikrofonów z uchwytami, zapakowany w walizkę.


Komplet mebli biurowych. Komplet składa się z biurka, szaf regałowych na dokumenty i podstawy do kserokopiarki.

Maszyna do szycia, szt. 3

 

 

Szafy biurowe z półkami zamykanych na klucz, szt. 3

Zakupione urządzenia i sprzęt będą służyły poprawie poziomu wykonywania i odbioru organizowanych w GOK imprez kulturalnych, posłużą poprawie pracy zespołów tanecznych, zespołów wokalnych i grupy teatralnych ćwiczących i występujących na scenie Ośrodka. Dzięki realizacji projektu zostanie poszerzona oferta kulturowa Ośrodka oraz poprawi się komfort pracy i wizerunek pomieszczeń GOK.   

ROK 2020


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie”,

Tytuł operacji: Piknik Rodzinny okazji Święta Matki Boskiej Zielnej. Zachować Biebrzańskie Tradycje” w ramach projektu grantowego pt. „Aktywne społeczności lokalne na obszarze Lokalnej Grupy Działania – Fundusz Biebrzański”

 

Cel operacji: „Dbałość o tradycję, tożsamość lokalną i zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez zorganizowanie pikniku rodzinnego w dniu 15.08.2020 r. z okazji Święta Matki Boskiej Zielnej. W ramach zadania zostaną zorganizowane konkursy i działania mające na celu zachowanie Biebrzańskich tradycji

 

Projekt współfinansowany ze środków UE, w ramach działania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020,

 

Łączna wartość projektu: 19 990,02 zł

Dofinansowano ze środków LGD Fundusz Biebrzański: 19 140,00 zł 

Piknik Rodzinny na Matki Boskiej Zielnej. Zachować Biebrzańskie Tradycje odbył się 15 sierpnia 2020 r. na terenie Miejskiego Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji w Goniądzu. Impreza rozpoczęła się występem wokalistki Izabeli Szafrańskiej z zespołem.


W ramach realizacji zadania przeprowadzono pokazy i warsztaty wykonywania równianek, tradycyjnych wiązanek z kwiatów, ziół i zbóż przygotowywanych do poświęcenia w kościele z okazji święta Matki Boskiej Zielnej przypadającego 15 sierpnia. Pokaz prowadziły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Klewiance i z koła teatralnego „Pełnoletni” w Goniądzu. Panie przygotowały również tradycyjny plon, czyli wieniec z chlebem położonym na kamieniu, stawiany w polu na zakończenie żniw. Rozstrzygnięto konkurs na najładniejszą równiankę, w którym przyznano nagrody główne i wyróżnienia.

Na wyznaczonym stanowisku pracował fotograf wykonując zdjęcia zgłaszającym się rodzinom. Była bardzo ładna pogoda, więc zdjęcia wyszły bardzo efektownie, a odwiedzające piknik rodziny chętnie uczestniczyły w sesji fotograficznej. 

Przeprowadzono konkurs pływania łodzią pychową, w którym wyłoniono zwycięzców i przyznała dwa wyróżnienia.


Na terenie plaży miejskiej zorganizowane zostały stoiska wystawiennicze, na których rolnicy i podmioty przetwarzające produkty rolne, reprezentanci gmin i Kół Gospodyń Wiejskich z obszaru LGD, sprzedawali swoje produkty żywnościowe i rękodzieło, uczestnikom pikniku. 

Dzieciom, uczestniczącym w pikniku zapewniono plac zabaw z atrakcjami typu zjeżdżalnie, zabawy i animacje. 

We wrześniu zostały wywołane zdjęcia wykonane na Pikniku podczas rodzinnej sesji fotograficznej. Zdjęcia oprawiono w ramki i w dniach 14 września – 11 października 2020r. zorganizowana została wystawa w Gminnym Ośrodku Kultury w Goniądzu. Na zakończenie wystawy, po koncercie Papieskim zespołu Zdążyć przez Północą, rodziny uwiecznione na zdjęciach otrzymały fotografie. Pozostałym osobom zdjęcia przesłano pocztą lub przekazano osobiście.


W ramach zadania została wydana pocztówka ze zdjęciami prezentującymi walory przyrodniczo – kulturowe wybranych miejscowości położonych nad Biebrzą na obszarze LGD – Fundusz Biebrzański. 


ROK 2019

Bardzo Młoda Kultura 2019

 

Łączna wartość projektu: 8 700,00 zł

Dofinansowano ze środków WOAK: 8 700,00 zł

Na podlaską nutę to projekt skierowany do uczestników Zespołu Pieśni i Tańca Biebrza. W ramach zadania odbyły się warsztaty ludowego tańca podlaskiego, które poprowadził ekspert z tej dziedziny. Dzieci przeszły szkolenie przygotowujące do tańca: ćwiczenia rytmiczne, koordynujące ruchy sceniczne, w trakcie zajęć nauczyły się poszczególnych kroków, figur i układów tanecznych. Ułożono choreografię poszczególnych tańców, którą instruktorka tańca ludowego wykorzystała w dalszej pracy nad przygotowaniem tańców podlaskich w trakcie cyklicznych zajęć z dziećmi. Zostało zaaranżowanych na akordeon i nagranych w profesjonalnym studiu nagraniowym 20 podlaskich utworów ludowych, m.in.: Łysy; Klapok, Chodzony, Polka z kijem, Polka Ojra, Pan Zelman, Pierścień, Konopie. W ramach poznania podlaskiej kultury ludowej dzieci wspólnie z rodzicami, dziadkami i członkami Klubu Seniora wzięły udział w wycieczce do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Białymstoku. Uczestnicy wyprawy zwiedzili zabytki kultury ludowej: dawne domy i zagrody gospodarskie, szkołę, dwór szlachecki z Bobry Wielkiej, wystawy zgromadzonych tam przedmiotów użytku codziennego czy wystawę tkanin. Dzieci uczestniczyły w lekcji edukacyjnej dotyczącej zabaw naszych dziadków. W ramach zadania zostały uszyte jasne, proste, dziecięce stroje ludowe, w których dzieci wystąpiły na scenie GOK podczas koncertu. Posłużą one zespołowi w kolejnych występach.   

 

 

  

 

 

"CAL DO SZCZĘŚCIA"

„CAL do szczęścia” to projekt grupy teatralnej „Pełnoletni” realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Goniądzu od września br. 28 października odbyła się premiera podsumowująca działania projektu, których celem było wystąpienie przed najwdzięczniejszą z widowni – dziećmi.

W dniu premiery tj. 28.10.2019 r. spektakl obejrzało 180 widzów ze Szkoły Podstawowej w Goniądzu oraz Przedszkola Samorządowego w Goniądzu.  30 października grupa zaprezentowała „Calineczkę” raz jeszcze. Tego dnia „Pełnoletni” wystąpili przed przedszkolakami z Augustowa, Dolistowa.

A od czego się zaczęło? Były warsztaty, szkolenia, wspólne spotkania oraz wyjazdy. Od września grupa pod okiem instruktora ośrodka kultury brała udział w warsztatach teatralnych ze scenariuszem. Dodatkowo odwiedziła nas Pani Magdalena- zawodowa aktorka, która poprowadziła żywiołowe warsztaty podczas, których aktorzy zdobyli nowe umiejętności aktorskie. Najpopularniejszą umiejętnością, która wzbudziła zainteresowanie uczestników była nauka omdlenia J Żmudne i trudne były warsztaty muzyczne podczas, których trenowaliśmy utwory wykorzystane w przedstawieniu. Miłym akcentem, który pozwolił nam na chwile zapomnieć o stresie związanym z premierą był wspólny wyjazd do Teatru Dramatycznego na sztukę „Leon i Matylda”. Sztuka trudna, niosąca wiele przemyśleń przypadła do gustu „Pełnoletnim”. Wielokorotnie spotykaliśmy się, by wspólnie wykonać stroje oraz elementy scenografii. Wykonanie strojów oraz dekoracji zajęło mnóstwo czasu. Każde stroje szyte były według własnego pomysłu i realizacji.

Co dalej? Zapraszamy do obejrzenia filmu ze spektaklu pt. „Calineczka”. A my wspólnie  z aktorami myślimy o tym co dalej… chyba będą to Jasełka, których grupa jeszcze nie grała. Do zobaczenia!

Opisane działania dotyczyły projektu pn. „Cal do szczęścia” realizowanego ze środków Fundacji Santander Bank Polska w ramach konkurs „Tu mieszkam, tu zmieniam”. Całkowta kwota dofinansowania wyniosła 5.000,00 zł.

 


 

ROK 2018

Pomost dla Niepodległej 2018

Łączna wartość projektu: 4 813,40 zł

Dofinansowano ze środków WOAK: 4 813,40 zł

Dumni z Niepodległej – rowerem na setną rocznicę odzyskania Niepodległości to pomysł na uczczenie 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w sposób aktywny i przynoszący trwałe efekty. Projekt polegał na stworzeniu Questu przez grupę pasjonatów historii, miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu, harcerzy i zainteresowanych mieszkańców gminy Goniądz. Quest połączony jest  z wyprawą rowerową na trasie, gdzie miały miejsce wydarzenia bezpośrednio związane z odradzającą się wolną Polską, a także pokazuje walory przyrodnicze naszego terenu. Podstawowym założeniem projektu było zebranie międzypokoleniowej grupy osób, która podczas warsztatów z trenerem questingu stworzyła wierszowane zadanie do samodzielnego wykonania. Trasa liczy ok. 20 km (pętla) i biegnie: z Goniądza odcinkiem ścieżki rowerowej Green Velo i kolejno: dworzec kolejowy Osowiec Twierdza, siedziba Biebrzańskiego Parku Narodowego, siedziba Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego w Osowcu-Twierdzy, ruiny fortu zarzecznego Twierdzy Osowiec, wieś Osowiec, Płochowo, Budne, Wólka Piaseczna, Goniądz. Quest jest wydrukowany w formie ulotki i udostępniony w aplikacji mobilnej na telefon.  

 


 


 


 


 

 

 

 

ROK 2018

 

Zapraszamy do Gry – Lokalne projekty Edukacji Kulturowej

„Kultura inspirowana Naturą”

Łączna wartość projektu: 6 334,08 zł

Dofinansowano ze środków PPK: 6 334,08 zł

Projekt polegał na zorganizowaniu letnich warsztatów artystycznych z wykorzystaniem walorów kulturowych i przyrodniczych Doliny Biebrzy, skierowanych do 20 dzieci z klas V-VII zamieszkałych w Gminie Goniądz. Pod kierunkiem ekspertów dzieciom aktywnie i twórczo spędzały tydzień wolnego czasu. Zaproponowano różne formy ekspresji i wyrazu, w tym: malowanie na szkle i płótnie, tworzenie przestrzennych obrazów, naukę gry instrumentach (naciskowe dzwonki diatoniczne i bum bum rurki). Zaproszeni specjaliści poprowadzili zajęcia muzyczne, malarskie, teatralne, warsztaty pszczelarskie, wyrabiania mydła i tradycyjnego wypieku chleba. Uczestnicy mieli okazję poznać nocne życie nad Biebrzą podczas warsztatów o nietoperzach. Wykonali zdjęcia skomponowane z archiwalnymi odbitkami fotografowanej przestrzeni. Wspólnie z rodzicami i opiekunami poznali tradycję mleczarstwa i wzięli udział w tematycznych warsztatach w Muzeum Mleka w Grajewie. Wakacyjne warsztaty pozwoliły odkryć dzieciom zdolności artystyczne i zgłębić wiedzę o sowim otoczeniu.

 

  


  


   


    


  

    

  

 

ROK 2017

"My w Naturze" – cykl warsztatów ekologicznych skierowanych do dzieci zamieszkałych na wsi w Gminie Goniądz

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
Łączna wartość projektu: 18 072,00 zł
Dofinansowano ze środków WFOŚ: 18 072,00 zł

W okresie wakacyjnym pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu zorganizowali cykl warsztatów edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży szkolnej, młodych rodzin z dziećmi oraz seniorów zamieszkujących na wsiach Gminy Goniądz. Były to ekologiczne zajęcia terenowe, gry i zabawy oraz warsztaty fotograficzne. Z wykonanych przez uczestników zdjęć powstała wystawa fotograficzna eksponowana w szkołach, świetlicach wiejskich i Ośrodku Kultury. Ze środków WFOŚ zakupiono upominki dla wszystkich uczestników warsztatów, sprzęt i pomoce edukacyjne.  

 

 

ROK 2017

"Psi obowiązek"

 

Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
Równać Szanse 2016 - Regionalny Konkurs Grantowy
Łączna wartość projektu: 6 200,00 zł
Dofinansowano ze środków RS: 6 200,00 zł

Głównym celem projektu "Psi obowiązek" był wzrost kompetencji społecznych młodych ludzi. Wiodącym tematem było propagowanie i kształtowanie właściwego stosunku do zwierząt. Grupa młodzieży z Gimnazjum w Goniądzu pomagała zwierzętom schroniska Green House poprzez pracę w schronisku i organizację zbiórki żywności na rzecz schroniska. Młodzież przeprowadziła akcję „Sprzątnij po swoim psie”, zaprojektowała ulotki i tabliczki, zbudowała budy dla potrzebujących psów. Dzieci zorganizowały konkurs plastyczny pt. "Ja i mój zwierz", wystawę zdjęć psów ze schroniska oraz spotkanie z psem z Fundacji "Psi Uśmiech".

 

ROK 2017

"Coolturowe wakacje”

 

Podlaski Pomost Kultury 2017
Zapraszamy do Gry – Lokalne projekty Edukacji Kulturowej”
Łączna wartość projektu: 6 497,26 zł
Dofinansowano ze środków PPK: 6 497,26 zł

W ramach projektu „Coolturowe wakacje” zorganizowano letnie warsztaty artystyczne z wykorzystaniem walorów przyrodniczych Biebrzańskiego Parku Narodowego. Uczestniczyło w nich 25 dzieci z klas III-V zamieszkałych w Gminie Goniądz. Pod kierunkiem ekspertów zapewniono dzieciom aktywne i twórcze spędzenie wolnego czasu, proponując różne formy ekspresji i wyrazu, nową technikę malowania 3D, naukę gry na mało znanym instrumencie (bum bum rurki). Zaproszeni specjaliści poprowadzili zajęcia muzyczne, malarskie, filmowe, warsztaty rzemiosła artystycznego (garncarstwo, wikliniarstwo) i tańca ludowego. Uczestnicy mieli okazję wyjazdu do Białegostoku i zapoznania się z warsztatem aktora, sceną, kulisami i scenografią teatralną w Akademii Teatralnej. Wspólnie z rodzicami i opiekunami poznali walory przyrodnicze i kulturowe Biebrzańskiego PN oraz zwiedzili Muzeum Pisanki w Lipsku.

 

ROK 2017

„Kultura w zgodzie z naturą”

Narodowe Centrum Kultury
Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017
Łączna wartość projektu: 24 305,83 zł
Dofinansowano ze środków NCK: 23 481,96 zł

W ramach projektu sporządzono diagnozę potrzeb społeczno-kulturalnych mieszkańców Gminy Goniądz. Sfinansowano również trzy inicjatywy mieszkańców gminy: „Zielonym do góry – bliżej kultury” z Wólki Piasecznej, „Historia Goniądza z przymrużeniem oka” grupy seniorów z Goniądza  oraz „Questing – doceńmy nasze miasto” Aktywnej Młodzieży z Goniądza. Uczestnicy projektów skorzystali z wielu warsztatów i szkoleń tematycznych. W wyniku działań powstała wystawa zdjęć wielkoformatowych, przestawienie o historii Goniądza oraz quest „Gonią(c)dz historię”.

 

ROK 2016

Cykl imprez edukacyjno-kulturowych „Zachowanie bioróżnorodności Gminy Goniądz ważnym etapem zrównoważonego rozwoju”

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
Łączna wartość projektu: 18 355,47 zł
Dofinansowano ze środków WFOŚiGW: 18 355,47 zł

W ramach zadania zorganizowano cztery imprezy edukacyjne-kulturowe, które odbyły się podczas „Goniądzkich Jarmarków – rękodzieła i zdrowej żywności”. Celem spotkań było zwrócenie uwagi odbiorców na walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe Gminy, a przede wszystkim poznanie wybranych gatunków roślin i zwierząt z najbliższego otoczenia przy jednoczesnym wskazaniu możliwości zapewnienia jak najlepszych warunków ich bytowania i ochrony. Warsztaty prowadzone poprzez organizację konkursów, gier i zabaw, zajęć plastycznych dotyczyły m.in. poznania naturalnych roślin leczniczych, ziół przyprawowych; przybliżeniu biologii bociana białego i innych ptaków zamieszkujących pola i łąki oraz możliwości ich ochrony; edukacji na temat nietoperzy i sów i ich znaczenia w środowisku oraz znaczenia pszczół i innych owadów zapylających dla rolnictwa. Każdy uczestnik otrzymał upominki i nagrody zakupione w ramach projektu. Ze środków WFOŚiGW został zakupiony również sprzęt i pomoce edukacyjne.

 

ROK 2013

„Dni Biebrzy”


W ramach projektu na terenie MOWiR w sobotni wieczór zorganizowany został koncert dla lokalnej społeczności, który zakończyła wspólna zabawa taneczna pod gołym niebem. W niedzielne południe przeprowadzony został Turniej Służb Mundurowych oraz przez cały czas trwania imprezy goście mogli zakupić rękodzieło i produkty lokalne w ramach Kiermaszu Rękodzieła Ludowego i Produktów Lokalnych.

Łączna wartość projektu: 7.648,96 zł

Dofinansowanie ze środków UE: 5.466,62 zł

 

ROK 2012

„Zagospodarowanie terenu przed punktem informacji turystycznej w GOK w Goniądzu poprzez zakup elementów małej infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej”

Głównym celem operacji był rozwój lokalnej infrastruktury turystycznej poprzez zagospodarowanie terenu przed punktem informacji turystycznej, mieszczącej się w Gminnym Ośrodku Kultury w Goniądzu.

Cel główny został osiągnięty poprzez zakup elementów, które służą zaspokajaniu potrzeb turystów, korzystających z informacji turystycznej, jak również tych, którzy nie korzystając bezpośrednio z punktu informacji wewnątrz budynku, będą mogli skorzystać ze stworzonego w ramach operacji miejsca wypoczynku, przystanku podczas pokonywania trasy rowerowej, wycieczki, przejazdu, etc. Zakupione w ramach realizacji operacji elementy małej infrastruktury turystycznej pozwoliły na wzrost atrakcyjności tego obiektu, a przez to także gminy. Tak stworzone miejsce, z dobrą infrastrukturą turystyczną przyciąga więcej turystów.

Łączna wartość projektu: 7.674,50 zł

Dofinansowanie ze środków UE: 4.991,53 zł

 

ROK 2011

„Infrastruktura domów kultury”

Głównym celem aplikowania o zewnętrzne środki finansowe, była potrzeba zakupu niezbędnego sprzętu, który stanowić będzie uzupełnienie infrastruktury kulturalnej Ośrodka, pozwoli na pełne wykorzystanie walorów lokalizacyjnych, zasobów lokalowych, a przez to skorzystanie w pełni potencjału edukacyjnego Ośrodka Kultury. Cel ten osiągnięto dzięki realizacji zadania, które nie miałoby szans na powodzenie, bez finansowego wsparcia z zewnątrz, w postaci pozyskanych środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Realizacja zadania pozwoliła na doposażenie całego Ośrodka, na co złożyło się: wyposażenie pracowni foto-video w kamerę, sprzęt fotograficzny i niezbędne akcesoria, wyposażenie Sali muzycznej w instrumenty, uzupełnienie wyposażenia sali widowiskowo-koncertowej, bogatszej o profesjonalny system oświetlenia i nagłośnienia, a także objęcie budynku systemem monitoringu.

Realizacja zadania pozwoliła na doposażenie istniejącego budynku w sprzęt do wielokrotnego użycia w przyszłości, do użytku ogółu mieszkańców gminy, powiatu, regionu, także turystów, podczas różnorodnych form edukacji kulturalnej i upowszechniania amatorskiego ruchu artystycznego, imprez kulturalnych, sportowych, turystycznych, spotkań społecznych i w czasie wielu innych okazji.

Łączna wartość projektu: 62.769,02 zł

Dofinansowanie ze środków MKiDN: 42.000,00 zł


„Europejski Tydzień  Młodzieży – debata Młodzieży w Goniądzu”

To projekt grupy młodych osób z Goniądza. Tematem przewodnim projektu były  obchody Europejskiego Tygodnia Młodzieży. Projekt trwał 3 miesiące, natomiast jego główne działania odbyły się w dniach 18-21.05.2011.Celem naszego projektu było stworzenie warunków do dialogu i dyskusji z tymi, którzy są odpowiedzialni za politykę młodzieżową i na co dzień pracują z młodymi ludźmi.

Tematami, które zostały poruszone były: zatrudnienie, szanse na rynku pracy, edukacja, bezrobocie, aktywność społeczna i włączanie młodzieży, a także problemy młodych ludzi z mniejszymi szansami, zagrożonych wykluczeniem społecznym z różnych powodów. 

Na zakończenie głównych działań związanych z projektem wspólne stworzono „żywą”  flagę UE z żółtych i niebieskich kwiatów.


Łączna wartość projektu: 447,91 EUR

Dofinansowanie ze środków UE:279,41 EUR

 

 

 „Na zie­lo­nej Ukra­inie i w Bie­brzań­skiej Doli­nie”

Pierw­szą częścią pro­jektu współ­fi­nan­so­wa­nego w ramach Pro­gramu Polsko-Ukraińskiej Wymiany Mło­dzieży był pobyt dzieci i mło­dzieży na Ukra­inie, w miej­sco­wo­ści Równe. Sie­dem dni wymiany było oka­zją do pozna­nia języka, histo­rii i kul­tury naszego wschod­niego sąsiada. Wspólny czas upły­nął też na warsz­ta­tach tanecz­nych i cho­re­ogra­ficz­nych, dzięki któ­rym „Bie­brza” wzbo­gaciła swój reper­tuar o tra­dy­cyjne tańce ukra­iń­skie i pole­skie. Młodzież była także w Kosto­polu, mia­steczku, w któ­rym spo­tkała się z polo­nij­nymi rówie­śni­kami, a także wyjazd do Kijowa– sto­licy Ukra­iny.
Druga część pro­jektu– pobyt mło­dzieży ukra­iń­skiej w Gonią­dzu odbył się na przełomie czerwca i lipca.

Łączna wartość projektu: 24.290,61 zł

Dofinansowanie ze środków NCK: 22.783,75 zł

 

ROK 2010

 „Wigilia Narodów”


Celem spotkania mniejszości narodowych i etnicznych województwa podlaskiego było kształtowanie szacunku dla odrębności religijnych i obyczajowych, prezentowanie swoich obyczajów świątecznych i dzielenie doświadczeniami, poznanie historycznych i współczesnych zwyczajów wigilijnych, a także integracja kultur i przełamywanie stereotypów.

Impreza obrzędowa pn.” Wigilia narodów” odbyła się w dniu 18 grudnia 2010 roku. W wydarzeniu, wzięli udział przedstawiciele mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych naszego regionu: mniejszości ukraińskiej, białoruskiej, tatarskiej, litewskiej, romskiej, a także wolontariusze z różnych krajów UE. Cały program artystyczny trwał ponad 3 godziny. Imprezę poprowadził aktor i folklorysta Stanisław Jaskułka.

Łączna wartość projektu: 9.190,00 zł

Dofinansowanie ze środków UE: 6.182,23

 

 

Pogoda

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny